New iPhone SE
Blogu Kryesor

New iPhone SE

Apple, mendohet që do të prezantojë iPhone SE të ri në fillim të Marsit.  Cilat do të jenë karakteristikat e tij? 

 

Dizajni:

Pothuajse të gjithë zbuluesit kanë konfirmuar se iPhone SE 2022 nuk do të bëjë asnjë ndryshim në dizajn në krahasim me modelin aktual.  Kjo do të thotë që pajisja do të jetë e ngjashme me iPhone SE 2020 dhe, rrjedhimisht, me iPhone 8: butoni Home, korniza, ngjyra të bardha, të zeza dhe RED PRODUCT.

 

Ndryshimi do te jetë ne ekran dhe këtë herë do ketë një ekran LCD 4.7 “, një Touch ID të integruar në butonin Home dhe një kamer të vetme në anën e pasme. 

Pjesa e pasme e pajisjes do të jetë prej xhami për të lehtësuar karikimin me valë, por modeli i ri nuk do të përfshijë teknologjinë MagSafe.  Ashtu si me modelet e mëparshme, iPhone SE 2022 do të jetë gjithashtu rezistent ndaj ujit dhe pluhurit.

 

Bateria dhe autonomia;

Do të ofrojnë të njëjtën performancë si iPhone SE 2020. Një nga veçoritë e reja më të shkëlqyera të këtij modeli do të jetë mbështetja për rrjetet 5G.  Kjo do të thotë se iPhone SE do të jetë smartphoni më i lirë nga Apple.  Analisti Ming-Chi Kuo tha se shpejtësia e lidhjes së këtij modeli do të jetë identike me atë të iPhone 13 dhe 13 Pro. Kujtojmë se, me tek seria e iPhone 13‌, shpejtësitë  5G janë të kufizuara në SHBA dhe ka të ngjarë që ky të jetë gjithashtu dhe rasti me iPhone SE. 

 

Procesori dhe bateria; 

Një tjetër risi do të ketë të bëjë me procesorët e  iPhone SE 2022, Apple mund të integrojë të njëjtin çip A15 si iPhone 13, në mënyrë që të sigurojë performancë të nivelit të lartë.

 

Modeli aktual është i pajisur me çipin A13 Bionic.  Megjithatë, disa zbulues argumentojnë se Apple mund të përdorë çipin A14 në iPhone SE 2022, në mënyrë që të mbaje kostot me te ulëta por pa sakrifikuar shumë performancën.  Siç u përmend më lart, nuk do të ketë përmirësime në lidhje me baterinë dhe, rrjedhimisht, autonominë e pajisjes.  iPhone SE aktual garanton 13 orë autonomi në kohën e shikimit të videove dhe 40 orë në dëgjim audio, me pajtueshmëri për karikim të shpejtë (50% në 30 minuta me një përshtatës 18W). 

 

Kamera:

Priten përmirësime në lidhje me kamerën.  Me shumë mundësi, iPhone SE 2022 do të integrojë një kamer me një lente, e cila do të jetë Wide-Angle. Një kamer e tillë është e përdorur dhe në iPhone 13. Për momentin nuk ka asnjë informacion tjetër për të, por me siguri kamera do të përmirësohet mbi 12 megapiksel. kamera e modelit aktual.  Një përmirësim pritet edhe për kamerën e përparme, e cila në iPhone SE 2020 është 7 megapiksel.

 

#electronicline #apple #iphoneSE2022

Shkruaj një përgjigjie

Adresa juaj nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë cilësuar *